Kome je do morala u politici, neka ide u NSPM

Privatizacija javnih preduzeća u Srbiji

Komentari (15) COMMENTS_ARE_CLOSED
1 utorak, 05 januar 2010 18:21
Nikola
Odličan tekst, zaista mi se svidja predlozeni model privatizacije(koja je ipak nuzno zlo!Uveren sam da NSPM sabere sve predloge svih svojih autora i čitalaca da bi imao najbolju platformu za izlazak Srbije iz sveopšte krize
Preporuke:
0
0
2 utorak, 05 januar 2010 19:10
Pravnik
Volim tekstove, koji nisu samo analize, već nude i rešenja, a mislim da je ovaj tekst takav.Iako mi oblast ekonomije nije nepoznata, ne mogu da kažem ni sam stručan da mogu relevantno da sudim o tekstu. Međutim, postavljam pitanje zbog čega autor ovaj koncept primenjuje samo na model javnih preduzeća, a ne na celokupnu privredu?
Preporuke:
0
0
3 utorak, 05 januar 2010 19:41
Miloš
Važno je naglasiti da je ovaj proces pred nama i da u velikoj meri od građana i njihovog izbora zavisi na koji način će biti sproveden.


Mislim da je ovo veoma značajan zaključak!Ali problem je da mnoge partije uopšte nemaju jasno definisan odnos prema ovom pitanju(kao i nizu drugih)i da se kampanje i izbore svode na spin, marketing i propagandu, a ne na takmičenje u programima i idejama. Ali sigurno da bi stranka koja bi nastupila sa jasnim programom u nizu oblasti, uključivši i ovaj, imala moj glas na izborima.
Preporuke:
0
0
4 utorak, 05 januar 2010 20:03
Marko
Oblast javnih preduzeća je nažalost crna rupa srpske privrede. Ogromni gubici, borba stranaka za mesta u Upravnim odborima, korupcija i javasluk su odlike nase danasnje situacije. Da bi se to promenilo potrebna je pre svega POLITIČKA volja i odlučnost i to je preduslov za sve!Rlativno lako(mada u Srbiji nista nije lako)ce se strucnjaci dogovoriti koji model je najbolji i sta treba činiti. Ali neko pre toga treba da kaže DOSTA, ovako više ne može! Bojim se da ako neko to i kaze(kao sto je Kostunica rekao u drugoj oblasti, oko vodjenja nacionalne politike)da bi ga domaće i inostrane strukture vrlo brzo sklonile na marginu
Preporuke:
0
0
5 sreda, 06 januar 2010 01:24
Vlada
Odlična tema, malo mi je krivo što autor nije poznat, pa nema kvalitetne diskusije među komentatorima(kakva veoma često ume da bude, pa nekad i da prevazidje sam tekst)U svakom slučaju POTPUNO podrzavam ideju da većinski paket akcija ovako važnih preduzeća jednostavno MORA da ostane u vlasništvu države i smatram da na tobe treba insistirati u javnosti,a ovaj tekst je mali doprinos tome, kako se ne bi desilo da ispod zita ostanemo i bez ovako važnog resursa!
Preporuke:
0
0
6 sreda, 06 januar 2010 01:46
Milan Damjanac
Čestitam autoru na odličnom tekstu. Tekst je argumentovan i konkretan. Sve najbolje u daljem radu.

Milan Damjanac
Preporuke:
0
0
7 sreda, 06 januar 2010 02:32
Miša
Moram da priznam da se narogusim na sam pomen privatizaciije imajuci u cidu nacin na koji je ona sprovedena u Srbiji!Mozda je tome trebalo vise posvetiti paznje, jer je to pljackanje niza generacija!Ali neko je vec primetio, da je mozda vreme da se okrenemo ka onome sto nam predstoji umesto da placemo za onim sto smo propustili ili pogresno uradili
Preporuke:
0
0
8 sreda, 06 januar 2010 06:16
Šicer
Ne. Taj novac treba da bude vraćen sa računa bandita na vlasti koji su opelješili i bud zašto prodali Srbiju. A njih treba na prinudni rad, svaki drugi dan čaša vode, svaki treći dan parče bajatog buđavog hleba.
Preporuke:
0
0
9 sreda, 06 januar 2010 11:21
GORAN
Preduzeće koje se zove JP Skijališta srbije je nastalo od oduzetih žičara od firme GENEX.Sada će lepo to preduzeće prodati nekom tajkunu a radnici Genexa ostati bez prava na akcije koje bi dobile da se ovaj deo njihove firme privatizovao u okviru njihove firme.Sigurno je takvih primera pune.Toliko o Dinkićevoj transparentnosti.
Preporuke:
0
0
10 sreda, 06 januar 2010 14:14
Dejan
Prvi deo teksta je možda malo suvoparan, suviše teorijski i nezanimljiv najširem auditorijumu. Ali je drugi deo, u kom se predlaže konkretan način za privatizaciju uz iznošenje niza argumenata zaista jako dobar i deluje mi potpuno logično. Ne mislim da je moguće u ekonomiji stvari gledati izolavano i predlagati parcijalna rešenja, već je neophodno napraviti sveuobuhvatnu strategiju u okviru koje bi se rešio problem i javnih preduzeća. Reševanjem stvari, "parče po parče"bez sagledavanja šire slike i konteksta i došli smo u situaciju da su nam mere, rešenja,pa i zakoni neusklađeni. Ali ponavljam ukoliko se ovaj predlog uključi u niz drugih mera, mislim da je dobar i vredan pažnje
Preporuke:
0
0
11 sreda, 06 januar 2010 21:58
slbr
Clanak je 'pusti snovi".Objasnicu sta je javno preduzece,a sta preduzece na budzetu kroz ovaj primer.Kupovinu akcija Telekoma od italijana omogucila je POSTA,tj njeni RADNICI, uzimajuci kredit kod banke.Kakvi su to uslovi I KOJA je cifra bila niko nece saznati.Prodajuci Telekom Vlada namerno rusi Postu (jer Posta nema obrtni kapital od dividendi Telekoma i sve sto uz to ide) i pretvara je u buzet preduzece. Tj. Vlada odredjuje kolika je plata i KADA ce platu dobiti radnici, koliko ce biti otpustanja itd.nema razvojnih projekata,nema dobiti!Razvojna politika!?Nema je jer je partijski sistem.Dolaskom coveka iz Nisa(DS)za gen.dir.Poste, Posta gubi 6 milijadi evra(pad din u odnosu na evro) jer nije realizovao strateski "projekat-modernizaciju preradnih centara"sto bi dovelo do modernizacije i boljeg kvaliteta usluge, a imao je i novac i plac i urbanisticke uslove.Da ne govorimo o kadrovima KATASTROFA!
Preporuke:
0
0
12 subota, 09 januar 2010 16:32
Novosađanin
Bojim se da se previđa da Srbija nije u mogućnosti da samostalno donosi odluke, posebno u tako strateškim oblastima. Srbija, posebno pod ovom Vladom, je pod svojevrsnom mekom okupacijom, koja obuhvata velim delom oblast politike, ekonomije i u potpunosti medija. Prvo je nophodno osloboditi se toga, a onda krenuti u razvoj i rasprave o određenim modelima. Do tada to je utopija
Preporuke:
0
0
13 subota, 09 januar 2010 19:49
milena ankic
Javna preduzeca treba da ostanu u vlasnistvu drzave ali da ne budu "drzava u drzavi"i predmet dilova izmedu stranaka i drugih "tajnih organizacija".Svakako ne treba da budu "burazerska"
kao sada gde su zaposlena uza i sira rodbina direktora i direktorcica.Kako koja stranka dode tako ubacuje svoj kadar ili postojeci se priklanja
stranci koja dolazi na vlast.Nove"partijske gazde da bi se dodvorile idmah im povecavaju plate koje su vec enormne u odnosu na druge firme koje nisu"krave muzare "za stranke.Za njih uopste ne vazi ekonomska kriza i cim hoce povecanje to obicno ide po dzepu gradana.
A sto se tice razvoja doticnih preduzeca ,koga to uopste zanima.
Mnogi "navijaju" da se ona ne privatizuju iz sasvim sebicnih razloga jer u tom slucaju nece moci
ono kako je bilo do sada.
Preporuke:
0
0
14 nedelja, 10 januar 2010 00:46
Igor Jaramaz
Smatram da privatizaciju javnih preduzeća treba izvršiti po sledećem modelu:
1. Zadržavanje većinskog vlasništva države u iznosu od 51 odsto.


To nije ništa novo, to je zapravo model koji je SPS(-JUL-SRS-ND) vlast Slobodana Miloševića sprovodila od 1991/2. godine (neka me dopune ekonomski istoričari).

Autoru teksta bih takođe preporučio da potraži definiciju ideološke desnice u nekom (političkom) rečniku, enciklopediji, priručniku ili romanu. Ubrzo će shvatiti da pripada onoj solidnoj levici - da, što se tiče ekonomskih pitanja, zastupa ideje socijal-demokratije, socijalizma ili čak (neo)-komunizma.
Preporuke:
0
0
15 petak, 15 januar 2010 11:33
Dragan
Možda malo kasnim,ali bih mogao preporučiti ovaj
tekst (uz izvinjenje autoru)sa "Ekonomskog foruma",
koji lepo objašnjava bankarsko - prevarantski sistem;

http://www.economy.rs/diskusije/viewtopic.php?id=3443
Preporuke:
0
0

Anketa

Da li će, po vašem mišljenju, „Zajednica srpskih opština“ na KiM biti formirana do kraja 2023. godine?
 

Republika Srpska: Stanje i perspektive

Baner
Baner
Baner
Baner
Baner
Baner